Plåt & Ventföretagens lokalföreningar

Förbundets medlemsföretag samarbetar genom 19 lokalföreningar i hela landet. Nedan anges föreningarna med namn och adress till ordförande eller kontaktperson i respektive förening.

Norrbottens Plåtslageriförening
Stefan Wiklund, Blecket i Piteå AB, Falkgatan 7, 941 39 Piteå, 070-559 86 62
stefan.wiklund@blecketab.se

Skellefteortens Bleck & Plåtsagaremästareförening
Markus Karlsson, AB Bergsbyns Plåt, Finsliparvägen 11 , 932 37 Ursviken, 0910-258 55
bergsbynsplat.rva@telia.com

Umeå Plåtslagaremästareförening
Roger Löfgren, Haga Plåt i Umeå AB, Industrivägen 16A, 901 30 Umeå, 070-374 79 11 roger.lofgren@hagaplat.se

Hälsinglands Plåtslagaremästarförening
Thomas Nilsson, Hägglunds Plåtslageri I Bollnäs AB, Industrigatan 4, 821 41 Bollnäs, 0278-122 87
hagglunds.plat@telia.com  

Plåt & Ventföreningen Jämtland
John Nyström, Nyström Plåtslageri AB Östersund, Storlienvägen 40, 831 52 Östersund, 070-310 66 61
john@nystromsplat.se

Sundsvalls Bleck & Plåtslagaremästareförening
Jan Eriksson, Midälva Plåtslageri AB, Bataljonsvägen 7, 852 38 Sundsvall, 060-15 19 14 
midalvaplat@telia.com

Örnsköldsviks Plåt & Ventförening
Leif Wallrud, Inlands luft AB, Järnvägsgatan 4, 890 50 Björna, 0662-102 10
leif.wallrud@inlandsluft.se

Dalarnas Plåtslagaremästareförening
Patrik Källander, Plåt-Lars AB, Matsarvsvägen 12, 791 77 Falun, 070-5463185
patrik@plat-lars.se

Gävle Bleck & Plåtslagaremästareförening
Fredrik Löhman, Gävleborgs Plåt AB, Atlasgatan 9A, 802 86 Gävle, 026-51 34 90
info@gb-plat.se

Uppsala Plåtslagaremästareförening
Thord Blomquist, Thord Blomquist Plåt & Fastighet AB, Alvägen 10, 748 42 Örbyhus, 070-833 99 00
thord.blomquist@canit.se

Stockholms Plåt & Ventförening
Alf Behm, Birka Plåtslageri Produktion AB, Värmdövägen 720, 132 35 Saltsjö-boo, 08-702 17 10
affe@birkaplatslageri.se

Gotlands Bleck & Plåtslagaremästareförening
Stefan Gardell, AB Gardells Plåtslageri, Box 1148, 621 22 Visby, 0498-21 05 13
stefan@gardellsplat.se

Mellansvenska Plåtslageriers förening
Patrik Rydberg, K G Hjelmgrens Plåtslageri Eftr AB, Zinkgatan 4, 602 23 Norrköping, 011-16 14 79
patrik@kghjelmgrens.com

Föreningen Väst
Kalle Olsson, Wosab AB, Doterödsvägen 23, 444 32 Stenungsund, 030-377 00 91
kalle@wosab.com

Hallands Bleck & Plåtslagaremästareförening
Peter Andersson, Hallands Vent & Plåtentreprenader AB, Furuviksringen 23, 302 44 Halmstad, 035-177 601
peter@hvp-uc.se

Skåneföreningen
Jörgen Rasmusson, Lödde Plåt Helsingborg AB, Granitgatan 8, 254 68 Helsingborg, 046-32 00 46
jorgen@loddeplat.com

Blekinge Bleck & Plåtslagaremästareförening
Anders Hammarling, Ågatans Plåtslageri AB, Gastaliden 4, 374 31 Karlshamn, 0454-140 60
anders@agatansplat.se 

Jönköping Läns Plåtslagaremästareförening
Fredrik Höglund, HK Höglunds Plåt AB, Soldattorpsgatan 17, 554 74 Jönköping, 036-30 79 80
fredrik@hkplat.se

Kronobergs Bleck & Plåtslagaremästareförening
Sören Ingvarsson, Plåtservice Entreprenad i Växjö AB, Systratorpsvägen 6, 352 46 Växjö, 0470-70 52 60
soren@platservice.se