Plåt & Ventföretagens lokalföreningar

Förbundets medlemsföretag samarbetar genom 21 lokalföreningar i hela landet. Nedan anges föreningarna med namn och adress till ordförande eller kontaktperson i respektive förening.

Norrbottens Plåtslageriförening
Stefan Wiklund, Storfors Plåtslageri AB, Verkstadsgatan 3, 941 39 Piteå, 0911-91075
stefan.wiklund@storforsplat.se

Skellefteortens Bleck & Plåtsagaremästareförening
Markus Karlsson, AB Bergsbyns Plåt, Finsliparvägen 11 , 932 37 URSVIKEN, 0910-258 55
bergsbynsplat.rva@telia.com

Umeå Plåtslagaremästareförening
André Nylund, Umeå Plåtslageri AB
info@umeaplatslageri.se

Hälsinglands Plåtslagaremästarförening
Thomas Nilsson, 
Hägglunds Plåtslageri I Bollnäs AB, 
Industrigatan 4, 
821 41 Bollnäs
, 0278-12287-133

hagglunds.plat@telia.com  

Jämtland-Härjedalens Bleck & Plåtslagaremästarförening

John Nyström, Nyström Plåtslageri AB Östersund, Storlienvägen 40, 831 52 Östersund, 0703 10 66 61

john@nystromsplat.se

Sundsvalls Bleck & Plåtslagaremästareförening
Sebastian Bylund,Y-Plåt i Härnösand AB,  
Fiskaregatan 11, 
871 33  Härnösand
, 0611-555 111

sebastian.bylund@y-plat.se 

Ö-viks Plåtslageriförening
Leif Wallrud, Inlands luft AB
leif.wallrud@inlandsluft.se

Dalarnas Plåtslagaremästareförening
Roger Ek
, R Eks Plåt & Vent Service AB, 
Lastgatan 9, 
775 54 Krylbo, 0226-133 50
roger@eks-vent.se

Gävle Bleck & Plåtslagaremästareförening
Fredrik Löhman
, Gävle Plåt AB
erikssons.platslageri@telia.com

Uppsala Plåtslagaremästareförening
Thord Blomquist
, Thord Blomquist Plåt & Fastighet AB, 
Alvägen 10, 
748 42 Örbyhus, 0708-33 990
thord.blomquist@canit.se

Stockholms Bleck & Plåtslagaremästareförening
Alf Behm, Birka Plåtslageri Produktion AB, Värmdövägen 720, 132 35 Saltsjö-boo, 08-7021710
affe@birkaplatslageri.se

Gotlands Bleck & Plåtslagaremästareförening
Stefan Gardell
, AB Gardells Plåtslageri
, Box 1148, 
621 22 Visby, 
0498-210513

stefan@gardellsplat.se

Mellansvenska Plåtslageriers förening
Patrik Rydberg
, K G Hjelmgrens Plåtslageri Eftr AB
,
Zinkgatan 4
, 602 23 Norrköping, 
011-161479

patrik@kghjelmgrens.com

Föreningen Väst
Kalle Olsson, Wosab AB, Doterödsvägen 23, 444 32 Stenungsund, 0303 77 00 91
kalle@wosab.com

Hallands Bleck & Plåtslagaremästareförening
Peter Andersson, Hallands Vent & Plåtentreprenader AB, 

Furuviksringen 23, 302 44 Halmstad, 
035-177 01

peter@hvp-uc.se

Skåneföreningen
Catrin Elgemark, 
Sjöbo-Plåt AB, 
Verkstadsgatan 1,
 275 39 Sjöbo, 
0416-511758            

catrin@sjoboplat.se

Blekinge Bleck & Plåtslaremästareförening
Anders Hammarling, 
Ågatans Plåtslageri AB, 
Gastaliden 4, 
374 31 Karlshamn, 
0454-14060

anders@agatansplat.se 

Jönköping Läns Plåtslagaremästareförening
Fredrik Höglund, 
HK Höglunds Plåt AB, 
Soldattorpsgatan 17, 
554 74  Jönköping, 
036-307980
fredrik@hkplat.se

Kronobergs Bleck & Plåtslagaremästareförening
Sören Ingvarsson, Plåtservice Entreprenad i Växjö AB, Systratorpsvägen 6, 352 46 Växjö, 0470-705260
soren@platservice.se