Plåt- och Ventilationsavtalet

Avtal 2025 - 2027 är klart

Som många har noterat är avtalsförhandlingarna klara, men det kommer dröja en tid innan vi har ett nytt färdigredigerat avtal. En vanlig förekommande fråga är hur lönerna ska justeras.

Svaret på det är att man inte ska räkna ut höjningarna själv utifrån avtalsvärdet i procent utan de ska följa tabell 2 i A 2025-01 (Avtalsjusteringar gällande Plåt- och Ventilationsavtalet).

Det innebär att för yrkesarbetare (grupp 1) som i dag tjänar mer än 187,30 kr/tim eller 32 590 kr/mån, är höjningen 7,20 kr per timme eller 1 253 kr per månad.

Mer information om avtalsförhandlingarna finns här, Avtal 2025

Digital version av Plåt- och Ventilationsavtalet 2023-2025

Klicka här för att läsa Plåt- och Ventilationsavtalet 2023-2025

OBS: För er som har den tryckta versionen har det smugit in sig ett fel: Det är tabellen i § 2 punkt 21 på sidan 20 i avtalet som fått en felaktig beräkningsformel för ”Mer än fem sammanhängande arbetsdagar, men mindre än en kalendermånad”.

Läs hela brevet och se den rätta tabellen här.