Lokalföreningar

Förbundets medlemsföretag samarbetar genom 19 lokalföreningar.

Nedan anges föreningarna inklusive namn och adress till ordförande eller kontaktperson i respektive förening.

Norrbottens Plåtslageriförening
Tommy Wixner, E. Wixner & Son Plåtslageri AB,
Hammarvägen 45, 943 36 Öjebyn, 0911-650 47
tommy@wixners.com

Skellefteortens Bleck & Plåtslagaremästareförening
Markus Karlsson, AB Bergsbyns Plåt,
Finsliparvägen 11 , 932 37 Ursviken, 0910-258 55
bergsbynsplat.rva@telia.com

Umeå Plåtslagaremästareförening
Roger Löfgren, Haga Plåt i Umeå AB,
Industrivägen 16A, 901 30 Umeå, 070-374 79 11
roger.lofgren@hagaplat.se

Hälsinglands Plåtslagaremästarförening
Lars Låks, Thures Plåt AB,
Plåtslagargatan 6 , 827 22 Ljusdal, 070-618 65 86
lars.laks@thures.se

Plåt & Ventföreningen Jämtland
John Nyström, Nyström Plåtslageri AB Östersund,
Storlienvägen 40, 831 52 Östersund, 070-310 66 61
john@nystromsplat.se

Sundsvalls Bleck & Plåtslagaremästareförening
Jan Eriksson, Midälva Plåtslageri AB, 
Bataljonsvägen 7, 852 38 Sundsvall, 060-15 19 14 
midalvaplat@telia.com

Örnsköldsviks Plåt & Ventförening
Leif Wallrud, Inlands luft AB,
Järnvägsgatan 4, 890 50 Björna, 0662-102 10
leif.wallrud@inlandsluft.se

Dalarnas Plåtslagaremästareförening
Patrik Källander, Plåt-Lars AB,
Matsarvsvägen 12, 791 77 Falun, 070-5463185
patrik@plat-lars.se

Gävle Bleck & Plåtslagaremästareförening
Fredrik Löhman, Gävleborgs Plåt AB,
Atlasgatan 9A, 802 86 Gävle, 026-51 34 90
info@gb-plat.se

Uppsala Plåtslagaremästareförening
Thord Blomquist, Thord Blomquist Plåt & Fastighet AB,
Alvägen 10, 748 42 Örbyhus, 070-833 99 00
thord.blomquist@canit.se

Stockholms Plåt & Ventförening
Alf Behm, Birka Plåtslageri Produktion AB,
Värmdövägen 720, 132 35 Saltsjö-boo, 070-374 28 74
affe@birkaplatslageri.se

Gotlands Bleck & Plåtslagaremästareförening
Stefan Gardell, AB Gardells Plåtslageri,
Box 1148, 621 22 Visby, 0498-21 05 13
stefan@gardellsplat.se

Mellansvenska Plåtslageriers förening
Håkan Bolander, Hagmans Tak Mälardalen AB
Gustavsvägen 10, 633 46 Eskilstuna, 010-150 05 00
hakan@hagmanstak.se

Plåt & Ventföreningen i Jönköpings län
Fredrik Höglund, HK Höglunds Plåt AB,
Soldattorpsgatan 17, 554 74 Jönköping, 036-30 79 80
fredrik@hkplat.se

Kronobergs Plåt & Ventförening
Johan Johansson, Wäxjö Plåt och Montage AB,
Sandvägen 12 , 352 45 Växjö, 076-648 88 60
johan@wpmab.se

Föreningen Väst
Kalle Olsson, Wosab AB, 
Doterödsvägen 23, 444 32 Stenungsund, 030-377 00 91
kalle@wosab.com

Halland Vent och Plåtslagare Förening
Peter Andersson, Hallands Vent & Plåtentreprenader AB, 
Furuviksringen 23, 302 44 Halmstad, 035-177 601
peter@hvp-uc.se

Blekinge Bleck & Plåtslagaremästareförening
Anders Hammarling, Ågatans Plåtslageri AB, 
Gastaliden 4, 374 31 Karlshamn, 0454-140 60
anders@agatansplat.se 

Skåneföreningen
Fredrik Lövgren, FL Plåt AB, 
Spannmålsgatan 10, 267 76 Ekeby, 042-4506470
fredrik@flplat.se